AT90CAN128-16AUR Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : AT90CAN128-16AUR
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : AVR® 90CAN
Contact Now
AT90CAN128-16AUR Specifications
Part Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity CAN, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)